BINE AȚI VENIT!

Festival viva allegria 2019FESTIVALUL DE MUZICĂ PENTRU COPII ȘI TINERI

”VIVA ALLEGRIA”

(ediția a V-a)

PIATRA NEAMȚ, 17-18 august 2019

 

A V-a ediție a Festivalului de muzică pentru copii și tineri ”VIVA ALLEGRIA” Piatra-Neamț se va desfășura, la Teatrul Tineretului, în perioada 17-18 august 2019, în organizarea Asociației Culturale ”VIVA ALLEGRIA” în parteneriat cu Primăria Piatra-Neamț, având ca sponsor principal Agenția de Turism MEGA TRAVEL Piatra-Neamț.

În data de 16 august, de la ora 17.00 la ora 20.00 vor avea loc probe de sunet (strofă și refren), pe data de 17 august va avea loc concursul, iar pe 18 august este festivitatea de premiere. În ziua concursului vor avea loc 2 sesiuni de probe de sunet pentru cei care nu au participat vineri, respectiv la ora 08.00 și la ora 14.00.

 

ÎN ATENȚIA FINALIȘTILOR

Toți concurenții adminși în finală trebuie să trimită până pe data de 30 iunie următoarele documente pe adresele de email ce vor fi menționate mai jos:

  • Negativul piesei cu care va evolua în finală, în format mp3
  • Copie chitanta 200 lei pentru finală (suma se plateste in contul RO33BTRLRONCRT00U0224402 – Asociația Culturală VIVA ALLEGRIA Piatra-Neamț – cu mențiunea ”taxa finală NUME CONCURENT)
  • O fotografie prim-plan (a feței) pentru catalogul festivalului. Fotografia să aibă o rezoluție acceptabilă pentru print.

Adresele de email pe care trebuie trimise documentele sunt: 

apetriigabi@yahoo.com

florar14@yahoo.com

festivalallegria@yahoo.ro

 

FINALA

Finala are loc în data de 17 august 2019, în sala de spectacole a Teatrului Tineretului, pe grupe de vârstă, intrarea în concurs fiind în ordinea alfabetică a numelui de familie.

Taxa de finală este de 200 lei și va fi achitată de către concurenții admiși în FINALĂ până la data de 30 iunie 2019, sub riscul descalificării dacă nu se respectă termenul.

Toți concurenții vor beneficia de probe de sunet în data de 16 august 2019 (vineri) dar și pe 17 august (sâmbătă, în ziua concursului, în două intervale orare: 08.00 – 10.00 respectiv 14.00 – 15.30).

 

JURIUL FESTIVALULUI

Juriul este format din:

HORIA MOCULESCU (compozitor, orchestrator, dirijor)– PREȘEDINTELE JURIULUI

NICOLAE CARAGIA (compozitor, interpret, orchestrator)

CLAUDIU BULETE (compozitor)

MARCEL IORGA (compozitor)

BRIANA GUȘU – castigator Festivalul ”VIVA ALLEGRIA” 2018

GABRIEL APETRII – președinte Asociația Culturală ”VIVA ALLEGRIA”

 

GRUPE DE VÂRSTĂ DE CONCURS

 

Categoria I (4-6 ani)

Categoria a II-a (7 ani)

Categoria a III-a (8 ani)

Categoria a IV-a (9 ani)

Categoria a V-a (10 ani)

Categoria a VI-a (11 ani)

Categoria a VII-a (12 ani)

Categoria a VIII-a (13 – 14 ani)

Categoria a IX-a (15 ani – 17 ani)

 

PREMII

PREMIILE la toate categoriile constau în TROFEE, MEDALII, DIPLOME și BANI

Se vor acorda:

TROFEUL FESTIVALULUI

TROFEUL ADOLESCENT

TROFEUL JUNIOR

TROFEUL CAMPIONULUI (oferit de câstigătorul editiei precedente)

TROFEUL COPIILOR (doar pentru categoriile de vârstă 4-6, 7, 8, 9, 10, 11 și 12 ani, câte un trofeu pentru fiecare categorie)

TROFEUL FIECĂREI CATEGORII

PREMII 1, 2, 3 și MENȚIUNI LA FIECARE CATEGORIE

În cazul grupelor cu un număr mare de concurenți, premiile vor fi redimensionate ca număr, corespunzător situației!!!

Notă: Foștii și actualii cursanți la clasa de canto ai Asociației Culturale ”VIVA ALLEGRIA” nu pot participa la concurs!

Pentru relații referitoare la concurs:

0743.423892 sau 0745.704684

 

MULT SUCCES!

 

 LISTA FINALIȘTI

 

GRUPA   4 – 6 ANI

 

1. BEJAN ANDRA – IAȘI

2. CIHODARU ANAIS – IAȘI

3 .GHERMAN NICOLE – IAȘI

4. HANGANU ALESSIA – IAȘI

5.HĂPĂIANU EMA NATALIA – BOTOȘANI

6.LĂPUȘAN LUANA – CLUJ NAPOCA

7. MAFTEI DARIA – ROMAN

8. MATEI ANA MARIA – ONEȘTI

9.NEGRU SOPHIA – CLUJ NAPOCA

10. PAVEL DARIA – BACĂU

11. POPESCU ALISIA – ONEȘTI

12. ROȘU ANTONIA IOANA – PAȘCANI

13. SECI ANTONIA – ONEȘTI

14. SIMIRAD ERIKA NICOLETA – IAȘI

 15. TRIF SOFIA – BACĂU

    

 

GRUPA   7  ANI

 

1. APOSTU ERICA – BACĂU

2.BUZDUGAN AMALIA – ROMAN

3.CĂMĂRAȘ  IRIS MARINA – IAȘI

4.CHIRIAC  SABRINA  – IAȘI

5.CIOBANU LĂZĂRESCU ANA – BOTOȘANI

6.DABIJA MATEI CRISTIAN – ROMAN

7.DINU MARIA ROMINA – GALATI

8.FARAON ILINCA – ONEȘTI

9.GURICI DARIA  – IASI

10.IACOB ANA MARIA – SUCEAVA

11. LUNCANU TEODORA ANDREEA – IAȘI

12. MAFTEI GEORGIANA – BACĂU

13.MOROȘANU EMMA GABRIELA – BRAȘOV

14.PARLAFES   DARIA  ANDREEA – PIATRA NEAMT

15.PÎNZARU DIANA ANDREEA – PAȘCANI

16. RUSU ANASTASIA – MOINEȘTI

17. TODEANCĂ ILINCA STEFANIA – MOINEȘTI

 

 

GRUPA   8  ANI

 

1. AFTUDOR DARIA IOANA – BACĂU

2. ANICĂI IFRIM MIRUNA – BUCUREȘTI

3. BEREA MARIA ALEXIA – PIATRA NEAMT

4. BORȘ ADELA – REPUBLICA MOLDOVA

5. CÎRLAN VIVIANA IOANA – SUCEAVA

6. CREANGĂ ARIANA – ROMAN

7. DABIJA ALESSIA – ROMAN

8. DANCĂ GIULIA – ROMAN

9. GRIGORAȘ BEATRICE GABRIELA – PIATRA NEAMT

10. GRIGORAȘ IONUȚ RARES – PIATRA NEAMȚ

11. HAIDĂU GIULIA  – IAȘI

12. IORGA MELINA – ONEȘTI

13. SAVA DELIA MARIA – BACĂU

14. ȚĂRUȘ  ALEXIA – IAȘI

 

 

GRUPA   9  ANI

 

1.AXENTE  MARIA  – BUCURESTI

2.BULEI  DENISA   – IAȘI

3.CEAPRAGA  ALESSIA  – IAȘI

4.FERARU IOANA YASMINA – IAȘI

5.GHEORGHE  NATALIA  CRISTINA – BUCURESTI

6.HARAGIS SOFIA – CLUJ  NAPOCA

7.IVANCEA MARIA – ROMAN

8.MOROȘAN MIRUNA MIHAELA – CONSTANTA

9.NECULĂESCU ANASTASIA – ONEȘTI

10.PETRUȚU ALEXIA GABRIELA – BACĂU

11.POPOVICI  IOANA – ROMAN

12.RACOVIȚAN CAROLINA – CLUJ  NAPOCA

13.ROȘCO ILONA – REPUBLICA MOLDOVA

14.ROZOIU FLAVIANA – ONEȘTI

15.ROMAN  AYAN  CLAUS  – BACĂU

16.TĂBĂCARU  DIANA  MARIA – MOINEȘTI

 

 

GRUPA   10 ANI

 

1.CĂTUR DARIA MARIA – IAȘI

2.CHIRIAC VALERIA–MARIA – GALATI

3.CIOACĂ  ERICA  LUCIA  – PIATRA NEAMT

4.CIOBANU DARIUS  ANDREI – BACĂU

5.COJOCARIU ANASTASIA MARIA  – PIATRA NEAMT

6.CONSTANTINESCU DAVID – IAȘI

7.DARIE  ANA ALESIA – PIATRA NEAMT

8.IACOB  IUSTINA – SUCEAVA

9.IVAȘCU ANDREEA CĂTĂLINA – MOINEȘTI

10.MAFTEI STEFANIA – BACĂU

11.MANOLACHE  NINA – BACĂU

12.MAXIM LAVINIA GABRIELA – IAȘI

13.MITRAȘCĂ MARC  – CLUJ NAPOCA

14.MUNTEANU MATEEA STEFANIA – MOINEȘTI

15.MUNTEANU SARA – ONEȘTI

16.OJOG ALEXANDRU IOAN – BACĂU

17.POP ALESSIA – SUCEAVA

18.PRICOPI MAIA TEODORA – MOINEȘTI

19.RADU ANDREEA COSMINA – GALATI

20.ROȘIORU LAURA – REPUBLICA MOLDOVA

21.ȘOROAGĂ ANDREEA MARIA – IAȘI

22.TROFIN MEDEEA – MOINEȘTI

23.VIȚELARU TUDOSĂ MEDEEA – BOTOȘANI

 

 

GRUPA 11 ANI 

 

1.ACIOBĂNIȚEI  BIANCA  – ROMAN

2.AFĂDĂROAIEI DAVID GABRIEL – BACĂU

3.ANI  ADALIA  – CLUJ NAPOCA

4.APETREI ALESSIA – ROMAN

5.ASAVEI SELENA MARIA – BRASOV

6.AVRAM ALESSIA – GALAȚI

7.BEȘU TALIDA IUSTINA – PIATRA NEAMT

8.BUDIU ALESSIA  – CLUJ NAPOCA

9.BULEI LORENA – IAȘI

10.CIUBOTARIU LARISA – ONEȘTI

11.CÎRCEI ALEXANDRA – GALAȚI

12.FIODOROVA ALEXA  – UNGHENI –REP.MOLDOVA

13.GIURGILĂ DARIA LUISA – IAȘI

14.GRIGORAȘ DENISA ESMERALDA – PIATRA NEAMT

15.GROSU MARIA IUSTINA – IAȘI

16.HÂRBU MIRUNA STEFANIA – BACĂU

17.JURAVLE MARIA – ROMAN

18.LUCHIAN ALEXANDRA – CLUJ NAPOCA

19.MIHALACHE MARIA LAURA – BACĂU

20.MORAR ALESIA – ONESTI

21.NECULA TEODORA IRENE – GALAȚI

22.PASCAL STEFANIA – ROMAN

23.PAVELIA MEDEEA  – CLUJ NAPOCA

24.SOLOMAC CĂTĂLINA – REPUBLICA MOLDOVA

25.STOICA AMIRA – ONEȘTI

26.TANASĂ TEODORA ANAMARIA – PIATRA NEAMT

27.TODIRICĂ MĂLINA – ROMAN

 

 

GRUPA   12  ANI

 

1.CIOBOTARU ALEXANDRA  – GALAȚI

2.CLAPA ANDREEA – IAȘI

3.DUMITRIU TEODORA – BÂRLAD

4.GĂMAN DARIA ELENA  – BACĂU

5.JUMAISCHI EMILIA – SUCEAVA

6.MIRON BOGDAN  IOAN – BACĂU

7.NICHIȚEANU  MĂDĂLINA ALEXANDRA – BOTOȘANI

8.PANAITE ALEXIA MARIA – BACĂU

9.PRISACARU ADELINA – REPUBLICA MOLDOVA

10.SCOROPAN  ILARIA  MARIA  – BAIA MARE

 

GRUPA   13 -14 ANI

 

1.BACIU DIANA – COMĂNEȘTI

2.BUHUS IULIA  CRINA – IASI

3.BUTUC ELENA ANDREEA – PIATRA NEAMT

4.COSTĂCHESCU ELENA CONSUELA – IAȘI

5.DOBOȘ CARINA – ROMAN

6.ENACHE PETRUȚA – ROMAN

7.HAUSNER ALEXA  – IAȘI

8.HUIBAN  DENISA  ELENA  – BACĂU

9.IOSUB DUMITRA CRISTINA  – ONEȘTI

10.MAZILU ANDA – ROMAN

11.RACU DELIA – ONEȘTI

12.SMEREA ALEXIA – REPUBLICA MOLDOVA

13.TRANDAFIR  ELA  – MOINEȘTI

 

GRUPA   15 – 17  ANI

 

1.ASAVEI  KARINA  – PIATRA NEAMT

2.BANYAI LISA MARIA – CLUJ NAPOCA

3.BĂDĂRĂU ANDRADA – ROMAN

4.CIOCOIU ROMINA – ROMAN

5.GIURGILĂ  LUIGI  – IAȘI

6.ISTRATE DARIA – PIATRA NEAMT

7.LASLĂU LORINA – BACĂU

8.LORENTI ANTONIA – COMĂNEȘTI

9.LUCHIAN  NICOLA  ELENA – IAȘI

10.POPA ALESSIA – BACĂU

11.ROMAN DEONA – CLUJ NAPOCA

12.SCRIPCARU ALEXIA – ROMAN

13.SORLEA  IULIA – CLUJ NAPOCA

14.STANCIU DENISA – ONEȘTI

15.VARZARI  VICTORIA – REPUBLICA MOLDOVA

16.ZALOMIR TEODORA – ROMAN 

 

ORDINEA INTRĂRII ÎN CONCURS

 

Concurenții vor intra în concurs, în grupa din care fac parte, în ordine alfabetică după nume.

Ordinea intrării în concurs pe grupe este următoarea, cu mențiunea că este orientativă:

INTERVAL ORAR 8.00 – 10.00 Probe de sunet (strofă și refren pentru grupele de vârstă 10, 11 și 12 ani, în ordinea sosirii la scenă, doar concurenții care nu au venit la probe vineri!)

ORA 10.00 – GRUPA 10 ANI

ORA 11,30 – GRUPA 11 ANI

ORA 13,10 – GRUPA 12 ANI

INTERVAL ORAR 14.00 – 15.30 Probe de sunet pentru categoriile 4-6, 7, 8, 9, 13-14 și 15-17  ani (strofă și refren, în ordinea sosirii la scenă, doar concurenții care nu au venit la probe vineri!)

ORA 15.30 – GRUPA 4-6 ANI

ORA 16.30 – GRUPA 7 ANI

ORA 17.40 – GRUPA 8 ANI

ORA 18.40 – GRUPA 9 ANI

ORA 19.40 – GRUPA 13-14 ANI

ORA 20.30 – GRUPA 15 – 17 ANI

Reclame